Genel

Priminizi kahve olarak alırmısınız?

Herkesin hiç bir işe yaramayan, kutular içerisine saklanan ancak atmaya kıyamadığı bazı eşyaları vardır, arada bir yapılan temizlik sırasında bunların atılması gerektiği söylense de bu eşyalar atılmaz ve saklanılmaya devam eder. Bunu nedeni eşya ile kurulan duygusal bağdır. Benzer şekilde şirket içerisinde çalıştığınız projelerde; projeyi hayata geçirmek için harcadığınız zaman ile doğru orantılı olarak projenin fikri veya proje için üretilmiş araçlar ile de aynı duygusal bağı oluşturursunuz. Eğer proje başarılı bir şekilde ilerliyor ise veya geliştirdiğiniz araçlar farklı alanlarda kullanılabilecek çözümler içeriyor ise çalıştığınız birimin sorumluları patronunuza sizin ödüllendirilmenizi önerir.

Ödüllendirme şirketin diğer çalışanları için bir mesaj içerir; “işinizi iyi yapar ve, faydalı olursanız, ödüllendirilirsiniz”. Bu ödüllendirme sizin dahil olmadığınız kapalı toplantılarda konuşulur ve ay başı gelip hesabınızı kontrol ettiğinizde yatan maaşınızda bir fark görürsünüz. Psikolojiden habersiz müdürleriniz, patronlarınız size sürpriz yaptıklarını düşünürken, siz “acaba yanlışlıkmı oldu” diye düşünüp sorduğunuzda “yaptığın işi patronlara anlattım, çok beğendiler, sana prim verdik” diye bir cevap almanız çok olasıdır. Tüm bu olayların neticesinde patronlarınız sizden daha iyi verim beklerken başarınızın habersizliği ve sessizliği sizin projeniz ile olan bağlarınızın incelmesine ve hatta azalmasına neden olur. bunun sonucunda projeye ilginiz kaybolur, çalışma hevesiniz düşer.

Kahve ise 40 yıl hatırı olan, hoş sohbetle beraber iyi giden, samimiyeti sağlayan sıcak bir içecektir. Banka hsaplarında yer alan soğuk, durgun ve sürekli azalan rakamlar yerine 40 yıllık hatırayı tercih etmeyen patronlardan uzak duran çalışanlar, ilk fırsatında (ve belki daha az maaşa) yeni bir şirkete doğru yelken açarken hedefi daha güzel kadınlar/six packli erkekler, daha iyi bir araba, daha fazla para olan patron ve müdürleriniz  ise iskeleden size el sallamaktadır ve hala neden işinizi değiştirdiğiniz hakkında en ufak fikirleri yoktur.

Not: ödülün her zaman nakit olmadığı durumlarda vardır, kadın/araba/telefon vs. de olabilir bunlar.

Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s