yazılım

İşinizin ne olduğunun farkında mısınız?

Teknolojinin henüz gelişmediği dönemlerde iş yapan firmaların pek çoğu teknolojinin gelişmesine ayak uyduramayıp kısa zaman içerisinde battılar. Hataları aslında teknolojiye ayak uyduramamak değil hangi işin içinde olduğunu anlayamamaktı.

İş sahipleri çoğu zaman kimin, hangi sorununu çözebildikerinin farkında değillerdir, buna rağmen işini genişletebilmek, daha çok müşteriye ulaşabilmek için çalışıyor, yerel yada ulusal reklam kampanyaları, iş ortaklığı anlaşmaları düzenliyor. Tüm bu çabalara rağmen çoğunlukla istediği büyümeyi yakalayamıyor. Bunun en büyük nedeni benim işim ve ben müşterimi bilirim düşüncesi.

Bir girişimin neye ne zaman ne kadar büyüklükte bir hacim için iş ortaklığına ihtiyacı olacağı belli olmaz, genellikle bu kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkar ve yolun daha başında iken henüz hacmi bilinmeyen ihtiyaçlar için iş ortaklığı anlaşmaları imzalamak her iki taraf içinde oldukça mesai harcayan bir süreçtir. Oysa Api’lar ile bütün bu süreçleri geçerek iş hacmimizi daha hızlı arttırabilir ve geliri arttırabiliriz.

Örneğin bir sosyal ağ’da kayıtlı olan bir fotoğrafçı yakın zamanda doğum günü gelen bir arkadaşı için sosyal ağ’a yüklediği ve arkadaşının beğendiği bir fotoğrafı baskıya vermesi için fotoğrafı indirmesi (bulut dedikleri bir şey var atıyorsun böyle gelen ihtiyacını alıp gidiyor) başka bir siteye kaydolması fotoğrafı yüklemesi ve ödemeyi yapması gerekiyor. Baskı firması hali hazırda bu işler yapılmışken sadece bir api ucu açarak sosyal ağın işini genişletmesinde yardımcı olacağı gibi, sosyal ağa eklenen bu özelliği kullanmak isteyecek olan diğer kişiler ile kendi işinide genişletebilir. Bu api sayesinde sosyal ağda kullanıcı olan kişi yeni bir yere kaydolmak vs. gibi sıkıcı işler yerine fotoğrafını seçecek ve baskıya gönder butonuna basacak. Sosyal ağ seçilen fotoğrafı offset baskı firmasının api’ına adres bilgisi ile gönderecek, firma sosyal ağın fatura bilgisine ilgili ücreti düşecek, ve ertesi gün fotoğraf sosyal ağ kullanıcısına ulaşmış olacak. Tüm bunların implementasyonu ise sosyal ağ tarafında sadece 1 gün sürecek.

İşinizi genişletmenin en kolay yolu.

İşinizi genişletmenin en kolay yolu.

Bu günlerde konuştuğum girişimlerin pek çok kişi hizmet/servis satın aldığı üçüncü parti şirketleri sadece api’ları olmadığı yada yetersiz olduğu için değiştirmek istiyor ve yeni alternatifler arıyor. Sözün özü, ne iş yapıyorsanız yapın mutlaka api’larınız olsun. Bu api’lar sayesinde yeni iş kollarının oluşmasını sağlayabilir, kolayca ve zahmetsizce işinizi genişletebilir ve müşterilerinizi elinizde tutmaya devam edebilirsiniz.

Standart

İşinizin ne olduğunun farkında mısınız?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s