Genel

İnanıyorum o halde çalışıyorum

Silikon vadisi ve fire & catch dizileri sonrası dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek ve projeye inanmakla ilgili söylemler artmaya başladı, proje sahipleri veya İK çalışanları görüşmeler sırasında biz projemize inanıyoruz ve dünyayı daha iyi bir haline getireceğiz, sen de inanıyor musun sorusunu sormaya başladılar. Sanıyorum ki filmlerin ve dizilerin etkisinde kalıyorlar. Bu tür süslü laflar yatırımcıların ilgisini çekmek için işe yarayabilir.

İnanç, fikre/düşünceye dayalıdır, projeye değil projenin temsil ettiği fikre/düşünceye inanırsınız. Ancak projenin temsil ettiği fikir/düşünce ile buna bağlı davranışı değişebilir ve topluluk yeni platformlara kayar veya bölünürler. Bu çalışanlar içinde geçerlidir.

İnsanlar inandığı fikirler ve projeler için ücretsiz çalışıyorlar, kendi kişisel zamanlarını ve hatta kişisel finans kaynaklarını özgür yazılım projeleri veya stk’lar gibi fikir ve düşüncelerini gerçekleştirebilecekleri yerlerde kullanıyorlar. Peki sizin projenizde çalışan bir yazılımcı veya pazarlamacı sizin fikriniz için ücretsiz veya düşük ücretli çalışmayı kabul ediyor mu?

Proje sahiplerinin zihinleri fikirlerine olan bağlılıkları nedeni ile görmeleri gerekenleri değil görmek istediklerini görüyorlar. Bu durum kendilerine ait fikir ve düşüncelere yine kendileri gibi adanmış personel bulamamak ile sonuçlanıyor ve zamanla parası biten girişimci batıyor. Çalışanınızın inancını test etmek istiyorsanız iki ay maaş vermeyin yada maaşlarının yarısını ödeyin, ne kadar inandığını göreceksiniz.

Çalışanlar ise işlerini ve şirketlerini seçerken hedeflerine ve kariyerlerine etkisi ile karar verirler. Herhangi biri uzman niteliğinde bir işe başvuru yapmış ise zaten şirketin kendisine bir değer katacağına inanmıştır bu inancı sorgulamanız kişinin düşüncesini olumsuz olarak değiştirmesine neden olur ki bu zamanla verimsiz bir çalışana dönüşmesinin başlangıcıdır. Sizin sorgulamanız gereken çalışanımın kişisel hedeflerine ulaşmasında yardımcı olabilir miyim sorusundan başka bir şey olmamalıdır. Bunu sağladığınızda kendinize adanmış bir çalışan elde edeceksiniz, hiç bir şey yapmadan projenizi anlatıp ee artık sende benim kadar inanıyor musun diye sormak abeslikden başka bir şey değildir.

Eğer projenizin başarılı bir şekilde yürümesini istiyorsanız çalışanlarınızın kişisel ve kariyer planlarına kulak verin ve onlara yardımcı olun, yaptıkları işi sevmelerini sağlayın, sadece projenizi anlatıp inanmasını beklemeyin. Eğer bu beklenti ile personel alıyorsanız sizi araştıran başvuru sahibi tam olarak size duymanız gerekenleri söyleyerek işi kolayca alabilir.

Standart

İnanıyorum o halde çalışıyorum” üzerine bir yorum

  1. araba ilanı ver dedi ki:

    şimdi önce şu ik cıları bi devreden çıkartsak, bak o zaman herşey daha güzel olacak. Öyle ik cılar varki, projeyi ayaklandırmasını bekledikleri yazılımcıları tezgahtar yada reyon elemanı sanıyor.
    yorumdaki link için affet, muhasebeciden selamlar 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s